Julie & Julia

 

17 Mart 2010’da izlenen

JULIE & JULIA

filminin 21 Mart 2010’da yazılan Eleştirisi

 

             

 

            Julie & Julia, Julie Powell’ın aynı adlı romanından, filmin yönetmeni Nora Ephron tarafından senaryoya uyarlanmış. 2009 yapımı film Nora Ephron’un sekizinci filmi. Filmogrofisindeki diğer filmlerden, başrollerde Meg Ryan ve Tom Hanks’in rol aldığı romantik komedi You’ve Got Mail(1998) ve Nicole Kidman’ın başrolünü üstlendiği Bewitched(2005)’i sayabiliriz. Anlaşılan Hollywood yıldızları, kendilerini Ephron’a teslim etmekten çekinmiyorlar. Ünlü isimlerle çalışma fırsatı bulmuş yönetmen, son filmi Julie & Julia ile “gelmiş geçmiş en iyi aktirs” Meryl Streep, genç yaşta pek çok önemli filme imza atmış Amy Adams ve yetenkli oyuncu Stanley Tucci’yle çalışma fırsatını yakalamış.

 

            Nora Ephron’un filmlerinin kendilerine has sıcak bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle romantik komedi türü filmlere imza atan yönetmen, son filmiyle çizgisinden bir nevi uzaklaşıyor ve biyografi türüne kayıyor. Tabi ki ilgi alanı olan romantizm ve mizahtan tamamen soyutlanmadan. Ünlü isimlerle çalışabilmesinin sebebinin, filmlerinde her zaman taze bir fikir saklı olması ve oyuncuların, kendilerini gösterebileceği ortamlar hazırlayabilmesi olduğunu düşünüyorum. Filmlerine baktığımda başarısının, yetenek fazlasından değil de, çalışkan bir yönetmen olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

 

            Tıpkı diğer filmleri gibi, bu filminin de oyunculukları çok başarılı. Bu da filmin, öyküsünü zorlanmadan anlatabilmesini sağlıyor. Meryl Streep’in Julia Child yorumu, tüm oyuncuların örnek alması gereken bir incelikle işlenmiş. Julia Child’ın gerçek görüntülerini izledim. İnanın bana, küçük fiziksel farklılıklar olmasa kimin gerçek Julia Child olduğunu karıştırabilirsiniz. Meryl Streep karakteri daha ilgi çekici kılmak için tek bir abartılı fırça darbesi bile kullanmıyor. İç gıcıklayan bir profesyonellikle, uçuk kaçık, eğlenceli ve özgün Julia Child’ı beyaz perdeye taşıyor. Meryl Streep Julia Child rolüyle, en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterildi. Ama bu sene ödülü Precious(2009)’daki rolüyle Mo’Nique aldı.  Bu sırada Amy Adams ve Stanley Tucci’nin de Meryl Streep’in gölgesinde kalmadığını söyleyebiliriz. İkili, Streep’in yanında rahat ve dengeli bir oyunculuk çıkarıyorlar. Saydığım bu faktörler öyküyü çok çok ileri taşıyor.

 

            Film; çevresinde dönen rutin olaylardan bıkmış olan Julie Powell’ın, kendine rekabet gerektiren bir  amaç koyması üzerine gelişiyor. Amacı, Julia Child’ın, içinde beşyüz kadar tarif olan kitabındaki tüm yemekleri yapmak. Tarifleri uygularkenki deneyimlerini de blog olarak internette yayınlamak. Film, Julie ve Julia’nın yaşadıkları farklı zaman dilimlerinde, iyi oturtulmuş bir dengeyle gidip geliyor. Julia Child’ın geçmişte yaşadığı her şey, Julie  Powell’ın şimdiki savaşımını bir şekilde etkiliyor, anlamlı kılıyor. İki kadın da kendi savaşlarını veriyorlar. Bu sırada Julie, Julia’yla olan farklarını ya da ortak özelliklerini görüyor. Bazen sinir krizleri geçiriyor, bazen mutluluktan havaya uçuyor. Kocasıyla ayrılma aşamasına geliyor, bazen ünlü olmanın kapılarını aralıyor, bazen de çarparak kapatıyor.

 

 

Film bence ucu açık bir sona sahip. Senaryo, olabildiğince noktalanmaya çalışılmış fakat, gerçeklere dayalı olaylar, genelde noktalanmaz ve işlemeye devam ederler. Finali pek çok farklı açıdan ele almak mümkün. İsterseniz mutlu bir son olarak görür içinizi rahatlatırsınız. İsterseniz içinize bir şüphe düşer ve olanları tekrar değerlendirmek istersiniz. Belki Julie ya da Julia’ya kızabilirsiniz. Size kalmış. Ben şüpheci bir şekilde mutlu sonu kabullenmeyi seçtim. İzlediğim filme nokta koymayı başaramazsam, ya aklımdan çıkıp gidiyor, ya da bütün gün kafamı kurcalıyor. Julie & Julia eğlenceli bir film ve sinema salonundan kafanızda soru işaretleriyle çıkmaya gerek yok.

 

            Şık bir film olduğunu söyleyebilirim. Gerek oyunculuk, gerek yönetmenlik bakımından özenli bir çalışmaya sahip. Öykü bakımından da oldukça ilginç. Gününüzü neşelendirmek istiyorsanız iyi bir tercih. 1940’ların sonlarına görsel bir yolculuk, birbirinden lezzetli görnünen yemekler, başarı yollarında gezinen karakterler... Hepsi size iyi gelecektir. Hiç biri beni açmaz deseniz bile, bırakın Meryl Streep, size nasıl “gelmiş geçmiş en iyi aktris” olduğunu bir kere daha kanıtlasın.   

 

NOT: 6.8

                                                                                                     

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !