The Savages -Savage Ailesi-

16 Mart 2010’da izlenen

THE SAVAGES –Savage Ailesi-

filminin 20 Mart 2010’da yazılan Eleştiris

 

 

                          

           

Tamara Jenkins’in 2007 tarihli filmi The Savages, onun beşinci filmi. Bazı yönetmenler vardır, filmografilerinde çok iddialı filmler yoktur. Ama bir filmleri vardır ki, diğerlerinden açık ara üstündür. Bunun sebebinin, tesadüfi ya da bilinçli, kimyası uyan bir ekip kurmaktan kaynaklandığına eminim. Tamara Jenkins’in diğer filmleri, tıpkı bu filmde olduğu gibi aile ve toplum içi çarpık ilişkilerle ilgili. Görünüşe göre kendi içlerinde başarılı filmler. Eminim ki, bir sinema filmi ya da DVD’de Tamara Jenkins adını görürsem saygıyla izleyeceğim.

           

Başarılı bir yönetmen olmasının yanı sıra, Jenkins filmlerini kendisi kaleme alıyor. Edindiğim bazı deneyimlerden, elle tutulur öykülere sahip senaryolar yazmanın, son derece ciddi ve zor bir iş olduğunu vurgulamak isterim. Bu yönüyle takdir ettiğim Tamara Jenkins aynı zamanda oyuncu. Bazı filmlerde küçüklü büyüklü roller üstlenmiş. Sayılı işe imza atmış olması, onun yetenek ve başarısı hakkında durup düşünmemizi söylüyor. Hepsi birbirinden değerli filmler çektiğini söyleyemeyiz. Aynı zamanda filmlerinin başarısız, çöp filmler olduğunu da söyleyemeyiz. Emin olduğum  tek şey, The Savages’ın onun için büyük bir dönüm noktası olduğu.

 

Filmin başrollerindeki iki ismi görünce, hemen izlenebilir bir film olduğuna kanaat getirdim. Sonra filmin konusunu okudum. İnsanın içini ısıtan sevgi pıtırcıkları saçmıyordu ama mutsuz insanların hayatta mutluluğu bulmalarını trajikomik anlatan bir filmdi. Bu tarz filmler her zaman içimi ısıtır, kötü günlerimde, hayatta tutunacağımız çok mutluluk olduğunu ve robotlaşmış görünen toplumda bir yerlerde saf sevginin bulunduğunu hatırlatır.

 

Philip Seymour Hoffman, hayat verdiği her karakteri özenle seçen bir oyuncu. Onun oynadığı karakterlerin çoğunun, kendi hayat görüşüne bir şekilde ışık tuttuğuna inanırım. Çağdaş ve yetenekli bir aktör. Ona eşlik eden aktris Laura Linney ise yeteneğini tam olarak dışa vuramamış, ama oynadığı her filme çok artı kazandırmış bir oyuncu. The Exorcism of Emily Rose(2005) filminde benim çok dikkatimi çekmişti. Sonradan Mystic River(2003)’da da bir rolü olduğunu öğrendim.

 

The Savages beni kendi dünyasının içine sürükledi ve bitene kadar da bırakmadı. Son derece etkileyici oyunculuk ve ince işlenmiş olay örgüsüyle hüzünlü bir masal anlatır gibiydi. Filmdeki karakterlere hiç bir şekilde dışarıdan bakıp acıyamıyorsunuz. Onlarla beraber umutsuzluğa düşüyor, onlarla beraber seviniyorsunuz. Hani arkadaşınızın evinde, arkadaşınız ve ailesi arasında bir tartışma patlak verir, orada utana sıkıla olanları izlemek zorunda kalırsızın, tarafları sakinleştirmeye çalışmak ister ama bir şey diyemezsiniz. The Savages filmini de işte böyle seyrediyorsunuz.

 

Filmde, Wendy ve Jon Savage kendi hayatlarını iyi kötü kurmuş, başarı elde etmeye çalışan kardeşlerdir. İkisi de farklı eyaletlerde yaşamaktadır ve mutsuz insanlardır. Bir gün, babalarının ikinci eşinin öldüğünü ve onun normal olmayan hareketler sergilediği haberini alırlar. Babalarının birlikte yaşadığı, ölen karısının çocukları, Savage’lardan babalarını evden almalarını ister. Savage kardeşler, işlerini aksatmak pahasına bir araya gelirler ve artık iyice bunamış babalarının sorumluğunu  almak zorunda kalırlar.

 

            Geçmişleriyle ve şimdileriyle yüzleşirler, mutsuz aşk ve iş hayatlarını yoluna sokmaya çalışırlar ve en zoru da, bazen çocuklarını bile hatırlamayan babalarına sahip çıkmaya çalışırlar. İyice çekilmez olan hayatlarını düzene koymak için yanlız kalmak isteselerde, aslında birbirlerine yardım ederek, sorunlarıyla yüzleşerek ve tamamen dürüst olarak, bunlarla daha kolay başaçıkabileceklerini fark ederler.

 

The Savages gayet akıcı ilerliyor. Bir sahnede bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Bunda, başarılı görüntü yönetmenliğinin etkisinin de olduğunu düşünüyorum. Görsel başarının yanında, kullanılan müzikler de filmin etkisini büyük ölçüde kuvvetlendiriyor. Başta söylediğim gibi, The Savages, iyi uyuşmuş bir kimyanın eseri. Ses, görüntü, oyunculuk, yönetmenlik, öykü... Bildiğiniz gibi böyle filmlere her yerde rastlanmıyor. Değerlerini bilmek gerek.

 

NOT: 7.3

                                                                                                                         

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !